| Manufacturer: | Rev-A-Shelf |
| Part Number: | RS.LLEDFLXTPEWRHO1 | MPN: L-LED-FLXTPE-WRHO-1 | RS.LLEDFLXTPEWRHO1I |
| Manufacturer | Rev-A-Shelf |
| Part Number | RS.LLEDFLXTPEWRHO1 |
| Manufacturer's Part | L-LED-FLXTPE-WRHO-1 |
| Weight | 2.500 lbs |
| Sold in Multiples of | 1 |
| Priced By | Each |
| Alias Part Number | RS.LLEDFLXTPEWRHO1I |
| Preorder | N |
| Product Type | High Output LED Tape Light |
| Product Finish | White |
| Material | Polyimide |
| Recess Depth |
| Surface Mount Height | .06" |
| Linkable |
| Mount Type | Surface |
| Diameter |
| Length | 16.4' |
| Width | .39" |
| Cuttable Increment | 1" |
| Input Cord Included |
| Lens Type |
| Hole Size Needed |
| Dimmable |
| Wattage | 3 per Foot |
| Input Voltage | 12VDC |
| Power Supply Required |
| Beam Angle | 115 Degree |
| Foot Candles | 52.3 |
| Lumens | 365 per Foot |
| Color Temperature | 2700K (Warm White) |
| Life | 50,000 Hours |
| Lumens per Watt | 120 |
How to Use This Tool
For order questions, please contact customer service directly at 877-218-6001 or via our contact form

