| Manufacturer: | Rev-A-Shelf |
| Part Number: | RS.4WCSC.1835CKGR | MPN: 4WCSC-1835CKGR-2 | RS.4WCSC.1835CKGR.2 |
| Manufacturer | Rev-A-Shelf |
| Part Number | RS.4WCSC.1835CKGR |
| Manufacturer's Part | 4WCSC-1835CKGR-2 |
| Weight | 28.000 lbs |
| Sold in Multiples of | 1 |
| Priced By | Each |
| Alias Part Number | RS.4WCSC.1835CKGR.2 |
| Preorder | N |
| Product Type | Bottom Mount Waste Container Pull Out |
| Configuration | Double |
| Door Mount | Yes |
| Slide Motion | Full Extension Soft-Close |
| Pull-out Base Material | Wood |
| Pull-out Base Finish | Maple |
| Width | 15" |
| Depth | 21-3/4" |
| Height | 20-3/8" |
| Minimum Cabinet Opening Width | 15" |
| Minimum Cabinet Opening Depth | 22" |
| Minimum Cabinet Opening Height | 19-1/4" |
| Bin Size | 24 Quart and 35 Quart |
| Bin Color | Green and White |
| Load Capacity | 132 lbs |
| Includes | (1) White 35 quart waste container, (1) GreenCompost Bin, (2) Carbon Filters, (2) rolls of composting bags, (1) Wood frame and mounting hardware |
| Manufacturer Series | 4WCSC |
How to Use This Tool
For order questions, please contact customer service directly at 877-218-6001 or via our contact form

