| Manufacturer | Rev-A-Shelf |
| Part Number | RS.448OXO.BCSC.8CM |
| Manufacturer's Part | 448OXO-BCSC-8C |
| Weight | 32.000 lbs |
| Sold in Multiples of | 1 |
| Priced By | Each |
| Alias Part Number | RS.448OXO.BCSC.8CM |
| Preorder | N |
| Product Type | Pull-Out Organizers |
| Number of Shelves | Two |
| Slide Type | Soft-Close Undermount Full Extension |
| Door Mount | Yes |
| Primary Finish | Maple |
| Secondary Finish |
| Primary Material | Wood |
| Secondary Material |
| Width | 8-3/4" |
| Depth | 21-5/8" |
| Height | 25-1/2" |
| Minimum Cabinet Opening Width | 8-1/2" |
| Minimum Cabinet Opening Depth | 21-3/4" |
| Minimum Cabinet Opening Height | 25-5/8" |
| Includes | (1) Wood organizer, adjustable shelves with Chrome rails and mounting hardware |
| Manufacturer Series |
8" Pull-Out Wood Base Cabinet Organizer with OXO Containers and Soft-Close Slides - Maple - Rev-A-Shelf 448OXO-BCSC-8C
Rev-A-Shelf's beautiful base organizers feature adjustable shelves with chrome rails to keep everything in its place. These units glide out on the BLUM soft-close slide system, which is one of the best in the industry. The 448OXO includes seven OXO™ Good Grips POP Containers that are easily removable and great for endless storage possibilities.
How to Use This Tool
For order questions, please contact customer service directly at 877-218-6001 or via our contact form

