| Product # | Product Type | Product Finish | Material | Width | Depth | Height | Minimum Cabinet Opening Width | Minimum Cabinet Opening Depth | Minimum Cabinet Opening Height |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() RS.GCT.2S.52 |
Plastic Cutlery/Utensils Organizers | Silver | Polystyrene | 14-1/4" | 21-1/4" | 2-3/8" | 11-5/8" | 17-3/4" | 2-3/8" |
![]() RS.GCT.4W.52 |
Plastic Cutlery/Utensils Organizers | White | Polystyrene | 21-7/8"W | 21-1/4" | 2-3/8" | 18-5/8" | 17-3/4" | 2-3/8" |
![]() RS.GCT.3W.52 |
Plastic Cutlery/Utensils Organizers | White | Polystyrene | 17-1/2" | 21-1/4" | 2-3/8" | 14-3/4" | 17-3/4" | 2-3/8" |
![]() RS.GCT.3S.52 |
Plastic Cutlery/Utensils Organizers | Silver | Polystyrene | 17-1/2" | 21-1/4" | 2-3/8" | 14-3/4" | 17-3/4" | 2-3/8" |
![]() RS.GCT.1S.52 |
Plastic Cutlery/Utensils Organizers | Silver | Polystyrene | 11-1/2" | 21-1/4" | 2-3/8" | 8-5/8" | 17-3/4" | 2-3/8" |
![]() RS.GCT.1W.52 |
Plastic Cutlery/Utensils Organizers | White | Polystyrene | 11-1/2" | 21-1/4" | 2-3/8" | 8-5/8" | 17-3/4" | 2-3/8" |
![]() RS.GCT.2W.52 |
Plastic Cutlery/Utensils Organizers | White | Polystyrene | 14-1/4" | 21-1/4" | 2-3/8" | 11-5/8" | 17-3/4" | 2-3/8" |
| Manufacturer | Rev-A-Shelf |
| Part Number | RS.GCT.4W.52 |
| Manufacturer's Part | GCT-4W-52 |
| Weight | 2.800 lbs |
| Sold in Multiples of | 1 |
| Priced By | Each |
| Alias Part Number | RS.GCT.4W.52 |
| Preorder | N |
| Product Type | Plastic Cutlery/Utensils Organizers |
| Product Finish | White |
| Material | Polystyrene |
| Width | 21-7/8"W |
| Depth | 21-1/4" |
| Height | 2-3/8" |
| Minimum Cabinet Opening Width | 18-5/8" |
| Minimum Cabinet Opening Depth | 17-3/4" |
| Minimum Cabinet Opening Height | 2-3/8" |
| Includes | (1) Insert |
Plastic Cutlery Drawer Insert 21-7/8 " W Glossy White Rev-A-Shelf GCT-4W-52
How to Use This Tool
For order questions, please contact customer service directly at 877-218-6001 or via our contact form








