| Product # | Degree of Opening | Closing Type | Boring Pattern Spread | Configuration | Arm Style | Cup Diameter | Cup Depth | Product Type | Product Finish | Includes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() BLHE.71T9590B |
95 | Self-Closing | 45mm | Hinge and Plate sold separately | Straight | 35mm | 12.6mm | Thick Door European Hinge | Nickel | (1) Hinge |
| Manufacturer | Blum |
| Part Number | BLHE.71T9590B |
| Manufacturer's Part | 06914383 |
| Weight | 0.170 lbs |
| Sold in Multiples of | 1 |
| Priced By | Each |
| Alias Part Number | BLHE...71T9590B |
| Preorder | N |
| Full Box Quantity |
| Cabinet Type |
| Degree of Opening | 95 |
| Overlay |
| Closing Type | Self-Closing |
| Hinge Cup Mounting |
| Boring Pattern Spread | 45mm |
| Application |
| Configuration | Hinge and Plate sold separately |
| Arm Style | Straight |
| Cup Diameter | 35mm |
| Cup Depth | 12.6mm |
| Product Type | Thick Door European Hinge |
| Product Finish | Nickel |
| Includes | (1) Hinge |
How to Use This Tool
For order questions, please contact customer service directly at 877-218-6001 or via our contact form


