| Manufacturer: | Rev-A-Shelf |
| Part Number: | RS.53WC.2150SCDM21 | MPN: 53WC-2150SCDM-212 | RS.53WC.2150SCDM21N |
| Manufacturer | Rev-A-Shelf |
| Part Number | RS.53WC.2150SCDM21 |
| Manufacturer's Part | 53WC-2150SCDM-212 |
| Weight | 22.000 lbs |
| Sold in Multiples of | 1 |
| Priced By | Each |
| Alias Part Number | RS.53WC.2150SCDM21N |
| Preorder | N |
| Product Type | Bottom Mount Waste Container Pull Out |
| Configuration | Double |
| Door Mount | Yes |
| Slide Motion | Full Extension Soft-Close |
| Pull-out Base Material | Steel |
| Pull-out Base Finish | Champagne |
| Width | 14-3/4" |
| Depth | 22-1/4" |
| Height | 22-7/8" |
| Minimum Cabinet Opening Width | 15-1/2" |
| Minimum Cabinet Opening Depth | 22-1/4" |
| Minimum Cabinet Opening Height | 23-1/2" |
| Bin Size | 50 Quart |
| Bin Color | Champagne |
| Load Capacity | 90 lbs |
| Includes | (2) Champagne 50 QT waste containers with frame and mounting hardware |
| Manufacturer Series | 53WC |
How to Use This Tool
For order questions, please contact customer service directly at 877-218-6001 or via our contact form

