| Product # | Product Type | Product Finish | Size | Grit | Hole Pattern | Backing Material | Mineral | Thickness | Vacuum Type | Box Quantity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() SUR.SPDF55R080 |
Abrasive Foam Disc | Red | 5" | 80 | No Hole | Hook & Loop | Aluminum Oxide | 13/64" | Non-Vacuum | 25 |
![]() SUR.SPDF510R060 |
Abrasive Foam Disc | Red | 5" | 60 | No Hole | Hook & Loop | Aluminum Oxide | 25/64" | Non-Vacuum | 10 |
![]() SUR.SPDF55R150 |
Abrasive Foam Disc | Red | 5" | 150 | No Hole | Hook & Loop | Aluminum Oxide | 13/64" | Non-Vacuum | 25 |
![]() SUR.SPDF65R100 |
Abrasive Foam Disc | Red | 6" | 100 | No Hole | Hook & Loop | Aluminum Oxide | 13/64" | Non-Vacuum | 25 |
![]() SUR.SPDF65R150 |
Abrasive Foam Disc | Red | 6" | 150 | No Hole | Hook & Loop | Aluminum Oxide | 13/64" | Non-Vacuum | 25 |
| Manufacturer | Surfprep Abrasives |
| Manufacturer's Part | DELETED 10-04-2024 |
| Weight | 1.000 lbs |
| Sold in Multiples of | 1 |
| Priced By | Box |
| Alias Part Number | SUR.SPDF510R060 |
| Preorder | N |
| Product Type | Abrasive Foam Disc |
| Product Finish | Red |
| Size | 5" |
| Grit | 60 |
| Hole Pattern | No Hole |
| Backing Material | Hook & Loop |
| Mineral | Aluminum Oxide |
| Thickness | 25/64" |
| Material |
| Vacuum Type | Non-Vacuum |
| Box Quantity | 10 |
How to Use This Tool
For order questions, please contact customer service directly at 877-218-6001 or via our contact form






