| Product # | Product Type | Product Finish | Includes | Material | Length | Slot Type | Manufacturer Series | Flange Style | Weight Capacity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() KV.183.ANO.14R |
Heavy-Duty Flanged Single Slot Bracket | Anochrome | (1) Bracket | 16 Gauge Steel | 14" | Single | 183 Series | Right | Up to 460 lbs per pair |
![]() KV.183.ANO.12R |
Heavy-Duty Flanged Single Slot Bracket | Anochrome | (1) Bracket | 16 Gauge Steel | 12" | Single | 183 Series | Right | Up to 460 lbs per pair |
| Manufacturer | Knape and Vogt |
| Manufacturer's Part | 183R ANO 14 |
| Weight | 0.600 lbs |
| Sold in Multiples of | 1 |
| Priced By | Each |
| Alias Part Number | KV.183.ANO.14R |
| Preorder | N |
| Product Type | Heavy-Duty Flanged Single Slot Bracket |
| Product Finish | Anochrome |
| Includes | (1) Bracket |
| Material | 16 Gauge Steel |
| Width |
| Length | 14" |
| Depth |
| Screw Hole Spacing |
| Slot Type | Single |
| Slot Adjustment |
| Manufacturer Series | 183 Series |
| Flange Style | Right |
| Lock Lever |
| Weight Capacity | Up to 460 lbs per pair |
How to Use This Tool
For order questions, please contact customer service directly at 877-218-6001 or via our contact form


