| Product # | Product Type | Product Finish | Length | Extension | Closing Type | Load Rating | Manufacturer Series | Mounting Style | Includes | Material |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() KV.8400B.ANO.14 |
Ball Bearing Side Mount Drawer Slide | Anochrome | 14" | Full Extension | Standard | 100 lb | 8400 | Side | (1) Pair of Slides | Steel |
![]() KV.8400B.ANO.08 |
Ball Bearing Side Mount Drawer Slide | Anochrome | 8" | Full Extension | Standard | 100 lb | 8400 | Side | (1) Pair of Slides | Steel |
| Manufacturer | Knape and Vogt |
| Manufacturer's Part | 8400B 14 |
| Weight | 3.000 lbs |
| Sold in Multiples of | 1 |
| Priced By | Set |
| Alias Part Number | KV.8400B.ANO.14 |
| Preorder | N |
| Product Type | Ball Bearing Side Mount Drawer Slide |
| Product Finish | Anochrome |
| Length | 14" |
| Extension | Full Extension |
| Closing Type | Standard |
| Load Rating | 100 lb |
| Application |
| For Drawer Box Thickness |
| Manufacturer Series | 8400 |
| Mounting Style | Side |
| Includes | (1) Pair of Slides |
| Material | Steel |
How to Use This Tool
For order questions, please contact customer service directly at 877-218-6001 or via our contact form


