| Product # | Product Type | Slide Type | Primary Material | Primary Finish | Width | Depth | Height | Minimum Cabinet Opening Width | Minimum Cabinet Opening Depth | Minimum Cabinet Opening Height |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() RS.4SSB.18.MPMB |
Produce Drawer | Trim-to-fit Full Extension | Wood | Maple | 15-15/32" to 17-11/16" | 21-1/4" | 8-13/32" | 15" | 21-3/4" | 9-1/2" |
![]() RS.4SSB.18.WN |
Produce Drawer | Trim-to-fit Full Extension | Wood | Walnut | 15-15/32" to 17-11/16" | 21-1/4" | 8-13/32" | 15" | 21-3/4" | 9-1/2" |
![]() RS.4SSB.18.WNMB |
Produce Drawer | Trim-to-fit Full Extension | Wood | Walnut | 15-15/32" to 17-11/16" | 21-1/4" | 8-13/32" | 15" | 21-3/4" | 9-1/2" |
| Manufacturer | Rev-A-Shelf |
| Part Number | RS.4SSB.18.WN |
| Manufacturer's Part | 4SSB-18-WN |
| Weight | 12.000 lbs |
| Sold in Multiples of | 1 |
| Priced By | Each |
| Preorder | N |
| Product Type | Produce Drawer |
| Slide Type | Trim-to-fit Full Extension |
| Primary Material | Wood |
| Primary Finish | Walnut |
| Width | 15-15/32" to 17-11/16" |
| Depth | 21-1/4" |
| Height | 8-13/32" |
| Minimum Cabinet Opening Width | 15" |
| Minimum Cabinet Opening Depth | 21-3/4" |
| Minimum Cabinet Opening Height | 9-1/2" |
| Includes | (1) Wood produce basket, (2) trim-to-fit side rails (screws NOT included) |
Rev-A-Shelf Walnut/Stainless-Steel Produce Basket for 18" Base Cabinets- 4SSB-18-WN
Store your produce in style with the 4SSB Series Stainless-Steel Produce Baskets! These removable baskets are designed for base cabinets and intended for use without cabinet doors. The perforated design promotes ample air circulation and prevents moisture buildup, keeping your fruits and vegetables fresher for longer. Enjoy simple installation with trim-to-fit side rails and easy transportation using the built-in handles.
How to Use This Tool
For order questions, please contact customer service directly at 877-218-6001 or via our contact form




