| Product # | Product Type | Product Finish | Material | Width | Depth | Height | Minimum Cabinet Opening Width | Minimum Cabinet Opening Depth | Minimum Cabinet Opening Height |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() RS.4SDI.24 |
Spice Organizers | Maple | Wood | 22" | 19-3/4" | 1-9/16" | 3" | 5-3/16" | 1-9/16" |
![]() RS.4SDI.18 |
Spice Organizers | Maple | Wood | 16" | 19-3/4" | 1-9/16" | 3" | 5-3/16" | 1-9/16" |
![]() RS.4SDI.36 |
Spice Organizers | Maple | Wood | 33-1/8" | 19-3/4" | 1-3/4" | 10" | 15-3/4" | 1-3/4" |
![]() RS.4SDI.WN.24 |
Spice Organizers | Walnut | Wood | 22" | 19-3/4" | 1-9/16" | 3" | 5-3/16" | 1-9/16" |
![]() RS.4SDI.WN.18 |
Spice Organizers | Walnut | Wood | 16" | 19-3/4" | 1-9/16" | 3" | 5-3/16" | 1-9/16" |
| Manufacturer | Rev-A-Shelf |
| Manufacturer's Part | 4SDI-36-1 |
| Weight | 12.000 lbs |
| Sold in Multiples of | 1 |
| Priced By | Each |
| Alias Part Number | RS.4SDI-36 |
| Preorder | N |
| Product Type | Spice Organizers |
| Product Finish | Maple |
| Material | Wood |
| Width | 33-1/8" |
| Depth | 19-3/4" |
| Height | 1-3/4" |
| Minimum Cabinet Opening Width | 10" |
| Minimum Cabinet Opening Depth | 15-3/4" |
| Minimum Cabinet Opening Height | 1-3/4" |
| Includes | (1) Wood spice drawer insert |
The popular Rev-A-Shelf 4SDI Spice Drawer Inserts are available in beautiful maple or walnut! Designed for 36" or smaller base cabinet drawers, this trim-to-fit insert features walnut or maple construction with a satin finish, one rear storage compartment and up to (3) tiers for all your spices.
How to Use This Tool
For order questions, please contact customer service directly at 877-218-6001 or via our contact form






