| Product # | Product Type | Configuration | Door Mount | Slide Motion | Pull-out Base Material | Pull-out Base Finish | Width | Depth | Height | Minimum Cabinet Opening Width | Minimum Cabinet Opening Depth | Minimum Cabinet Opening Height | Bin Size | Bin Color | Load Capacity | Manufacturer Series |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() RS.53TM1835GSCDM2F |
Top Mount Waste Container Pull Out | Double | Yes | Full Extension Soft-Close | Steel | Gray | 16-7/32" | 21-23/32" | 19" | 16-7/32" | 21-3/4" | 19" | 35 Quart | Silver | 90 lbs | 53TM |
![]() RS.53TM.24GSCDM4FL |
Top Mount Waste Container Pull Out | Quadruple | Yes | Full Extension Soft-Close | Steel | Gray | 22-1/8" | 21-21/32" | 19" | 22-1/8" | 21-3/4" | 19" | 35 Quart and 8 Quart | Silver | 90 lbs | 53TM |
![]() RS.53TM1850GSCDM2 |
Top Mount Waste Container Pull Out | Double | Yes | Full Extension Soft-Close | Steel | Gray | 16-7/32" | 21-11/16" | 23" | 16-7/32" | 21-3/4" | 23" | 50 Quart | Silver | 90 lbs | 53TM |
![]() RS.53TM.18GSCDM3FE |
Top Mount Waste Container Pull Out | Triple | Yes | Full Extension Soft-Close | Steel | Gray | 16-7/32" | 21-23/32" | 19" | 16-7/32" | 21-3/4" | 19" | 35 Quart and 8 Quart | Silver | 90 lbs | 53TM |
| Manufacturer | Rev-A-Shelf |
| Manufacturer's Part | 53TM-1835GSCDM2-FL-12 |
| Weight | 20.000 lbs |
| Sold in Multiples of | 1 |
| Priced By | Each |
| Alias Part Number | RS.53TM1835GSCDM2FL |
| Preorder | N |
| Product Type | Top Mount Waste Container Pull Out |
| Configuration | Double |
| Door Mount | Yes |
| Slide Motion | Full Extension Soft-Close |
| Pull-out Base Material | Steel |
| Pull-out Base Finish | Gray |
| Width | 16-7/32" |
| Depth | 21-23/32" |
| Height | 19" |
| Minimum Cabinet Opening Width | 16-7/32" |
| Minimum Cabinet Opening Depth | 21-3/4" |
| Minimum Cabinet Opening Height | 19" |
| Bin Size | 35 Quart |
| Bin Color | Silver |
| Load Capacity | 90 lbs |
| Includes | (2) 35 quart Waste containers, (1) Door mount kit and Mounting hardware |
| Manufacturer Series | 53TM |
How to Use This Tool
For order questions, please contact customer service directly at 877-218-6001 or via our contact form





