| Manufacturer | Helmitin |
| Part Number | ADHC0430W.20K |
| Manufacturer's Part | 40001WH-BAG01 |
| Weight | 44.000 lbs |
| Sold in Multiples of | 1 |
| Priced By | Each |
| Alias Part Number | ADHC0430W..20K |
| Preorder | N |
| Adhesive Base Chemical | Ethylene Vinyl Acetate |
| Colour | White |
| Shape | Pellets |
| Filled/Unfilled Adhesive Agent |
| Working Temperature | 170 - 190°C (340 - 355°F) |
| Packaging | 20kg |
Helmitin Helmitherm 430 Fast Setting White EVA Edgebanding Hotmelt Adhesive 20kg
An economical, high performance, fast setting, EVA edgebanding hot melt adhesive designed to run at high speeds, resist discoloration in the glue pot and give excellent adhesion to a wide variety of common edgebanding materials.
Benefits:
Application temperature depends on the edge material.
How to Use This Tool
For order questions, please contact customer service directly at 877-218-6001 or via our contact form

