| Product # | Hinge Type | Degree of Opening | Overlay | Closing Type | Boring Pattern Spread | Mounting Style | Plate Required | Cup Depth | Cup Diameter | Adjustment Side |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() BLHE.38N358B |
1-piece | 105 | 1/2" | Soft-Closing | 45mm | Wrap | Yes | 11mm | 35mm | +/-1.5mm |
![]() BLHE.38N355B.08 |
1-piece | 105 | 1/2" | Soft-Closing | 45mm | Wrap | Yes | 11mm | 35mm | +/-1.5mm |
![]() BLHE.38N355C.08 |
1-piece | 107 | 1/2" | Self-Closing | 45mm | Wrap | Yes | 11mm | 35mm | +/-1.5mm |
![]() BLHE.38N358C.08MB |
1-piece | 107 | 1/2" | Self-Closing | 45mm | Wrap | Yes | 11mm | 35mm | +/-1.5mm |
![]() BLHE.38N355B.06 |
1-piece | 105 | 3/8" | Soft-Closing | 45mm | Wrap | Yes | 11mm | 35mm | +/-1.5mm |
![]() BLHE.38N358C.12 |
1-piece | 107 | 3/4" | Self-Closing | 45mm | Wrap | Yes | 11mm | 35mm | +/-1.5mm |
![]() BLHE.38N358B.12 |
1-piece | 105 | 3/4" | Soft-Closing | 45mm | Wrap | Yes | 11mm | 35mm | +/-1.5mm |
![]() BLHE.38N358B.10 |
1-piece | 105 | 5/8" | Soft-Closing | 45mm | Wrap | Yes | 11mm | 35mm | +/-1.5mm |
| Manufacturer | Blum |
| Manufacturer's Part | 26297216 |
| Weight | 0.096 lbs |
| Sold in Multiples of | 1 |
| Priced By | Each |
| Alias Part Number | BLHE...38N355B.06 |
| Preorder | N |
| Hinge Type | 1-piece |
| Degree of Opening | 105 |
| Overlay | 3/8" |
| Closing Type | Soft-Closing |
| Hinge Cup Mounting |
| Boring Pattern Spread | 45mm |
| Mounting Style | Wrap |
| Plate Required | Yes |
| Cup Depth | 11mm |
| Cup Diameter | 35mm |
| Adjustment Side | +/-1.5mm |
| Adjustment Height |
| Adjustment Depth |
| Includes |
How to Use This Tool
For order questions, please contact customer service directly at 877-218-6001 or via our contact form









