| Product # | Product Type | Nominal Length | Height | Colour | Min. Height Requirement | Includes | Slide Extension | Slide Mount |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() DS.PRO900.F.16.GR |
Drawer Box Kit | 400 mm | F; | Grey | 253 mm | (2) Slides, (2) Drawer Sides, (2) Cover Caps, (2) Back Fixing Brackets, (2) Front Fixing Brackets | Full Extension | Undermount |
![]() DS.PRO900.F.16.WH |
Drawer Box Kit | 400 mm | F; | White | 253 mm | (2) Slides, (2) Drawer Sides, (2) Cover Caps, (2) Back Fixing Brackets, (2) Front Fixing Brackets | Full Extension | Undermount |
![]() DS.PRO900.F.18.GR |
Drawer Box Kit | 450 mm | F; | Grey | 253 mm | (2) Slides, (2) Drawer Sides, (2) Cover Caps, (2) Back Fixing Brackets, (2) Front Fixing Brackets | Full Extension | Undermount |
![]() DS.PRO900.F.18.WH |
Drawer Box Kit | 450 mm | F; | White | 253 mm | (2) Slides, (2) Drawer Sides, (2) Cover Caps, (2) Back Fixing Brackets, (2) Front Fixing Brackets | Full Extension | Undermount |
![]() DS.PRO900.F.20.GR |
Drawer Box Kit | 500 mm | F; | Grey | 253 mm | (2) Slides, (2) Drawer Sides, (2) Cover Caps, (2) Back Fixing Brackets, (2) Front Fixing Brackets | Full Extension | Undermount |
![]() DS.PRO900.F.20.WH |
Drawer Box Kit | 500 mm | F; | White | 253 mm | (2) Slides, (2) Drawer Sides, (2) Cover Caps, (2) Back Fixing Brackets, (2) Front Fixing Brackets | Full Extension | Undermount |
![]() DS.PRO900.F.22.GR |
Drawer Box Kit | 550 mm | F; | Grey | 253 mm | (2) Slides, (2) Drawer Sides, (2) Cover Caps, (2) Back Fixing Brackets, (2) Front Fixing Brackets | Full Extension | Undermount |
![]() DS.PRO900.F.22.WH |
Drawer Box Kit | 550 mm | F; | White | 253 mm | (2) Slides, (2) Drawer Sides, (2) Cover Caps, (2) Back Fixing Brackets, (2) Front Fixing Brackets | Full Extension | Undermount |
![]() DS.PRO900.F.24.GR |
Drawer Box Kit | 600 mm | F; | Grey | 253 mm | (2) Slides, (2) Drawer Sides, (2) Cover Caps, (2) Back Fixing Brackets, (2) Front Fixing Brackets | Full Extension | Undermount |
![]() DS.PRO900.F.24.WH |
Drawer Box Kit | 600 mm | F; | White | 253 mm | (2) Slides, (2) Drawer Sides, (2) Cover Caps, (2) Back Fixing Brackets, (2) Front Fixing Brackets | Full Extension | Undermount |
| Manufacturer | Wurth |
| Manufacturer's Part | HB044004AX |
| Weight | 20.000 lbs |
| Sold in Multiples of | 1 |
| Priced By | Each |
| Preorder | N |
| Product Type | Drawer Box Kit |
| Nominal Length | 400 mm |
| Height | F; |
| Colour | White |
| Min. Height Requirement | 253 mm |
| Includes | (2) Slides, (2) Drawer Sides, (2) Cover Caps, (2) Back Fixing Brackets, (2) Front Fixing Brackets |
| Slide Motion |
| Slide Extension | Full Extension |
| Slide Mount | Undermount |
How to Use This Tool
For order questions, please contact customer service directly at 877-218-6001 or via our contact form





