| Manufacturer | Doelken |
| Part Number | EG.PV2428.15.1.300 |
| Manufacturer's Part | 2428-1540-1 |
| Weight | 6.000 lbs |
| Sold in Multiples of | 1 |
| Priced By | Roll |
| Preorder | N |
| Width | 15/16" |
| Thickness | 1mm |
| Edgebanding Color Number | 2428 |
| Manufacturer Colour Name | Shadow |
| Backing |
| Finish |
| Colour Family | Browns; Grays; |
| Design Family | Solids; |
| Roll Size | 300' |
Doellken PVC Edgebanding is extruded and fully solid-color of the material enables clean and simple rounding of edges. The impact resistant formulation of doellken PVC material guarantees a long service life of milling and other cutting tools. Doellken PVC Edgebanding is coated on the back with a universal bonding agent for perfect adhesion, together with all suitable hot melt glues or solvent-based adhesive to substrates.
How to Use This Tool
For order questions, please contact customer service directly at 877-218-6001 or via our contact form

